Relacja z warsztatów tropowców - Lipowa 13-14 lipiec 2019


   W dniach 13-14 lipca w Lipowej koło Żywca odbyły się Warsztaty Tropowców dla Początkujących Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego, Komisja Kynologiczna przy ZO PZŁ Bielsko-Biała oraz ZKwP oddział Bielsko-Biała. W warsztatach wzięło udział 13 psów. W warsztatach uczestniczyły 4 Polskie Spaniele Myśliwskie, 3 Gończe Polskie, 2 Ogary Polskie, Gończy Słowacki (Kopov), Posokowiec Bawarski, Golden Retriver oraz Flat Coated Retriver.


   Mimo trudnych warunków pogodowych (w sobotę strugi deszczu towarzyszyły nam do późnych godzin popołudniowych) wszyscy dzielnie pracowali pod okiem doświadczonych instruktorów na ścieżkach tropowych oraz ćwicząc posłuszeństwo i odłożenie. Ponadto dołączyli do nas w sobotę przedstawiciele ZKWP o Bielsko Biała m.in. reprezentujący Sekcję Szkoleniową tego Oddziału . Była to okazja do wzajemnej wymiany doświadczeń, poglądów, a także wywiązała się żywa dyskusja na temat przyszłości kynologii łowieckiej.
   Następnym punktem warsztatów był wykład Kol. Grzegorza Mrózka na temat roli gospodarki łowieckiej w obecnym ekosystemie. Po wykładzie został przedstawiony i omówiony Regulamin Oceny Pracy Tropowców oraz cenne i przydatne wskazówki podczas Oceny Pracy Tropowców.
   W niedzielę, przy nieco lepszej pogodzie, pracowaliśmy na trenażerze i ćwiczyliśmy w dalszym ciągu posłuszeństwo. Po pracy w terenie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z urządzeniami lokalizacyjnymi, przydatnymi nie tylko w szkoleniu psa w łowisku, ale również na tradycyjnym spacerze. Przedstawiciel firmy GARMIN Tomasz Cholewa zaprezentował nam asortyment oraz możliwości prezentowanych urządzeń.
   Najmłodszym uczestnikiem szkolenia była suka Gończy Polski 8 miesięczna IGA z Beskidzkiego Matecznika ze swoim przewodnikiem Sebastianem. Zwartą i gotową do pracy grupę stanowiły Polskie Spaniele Myśliwskie – wielkie gratulacje dla Właścicieli za podjęcie wyzwania oraz, co warto dodać, wszystkie PSY otrzymały bardzo pozytywne oceny instruktorów z zachętą do dalszej pracy.
   Gościem Specjalnym był Kol Tadeusz Mirczewski- myśliwy, autor wielu pozycji książkowych o tematyce łowieckiej i świadomej ochronie środowiska naturalnego . Celem jego wizyty było głownie zebranie materiału do nowej pozycji książkowej, która ukaże się jeszcze w tym roku.   Wielu uczestników zadeklarowało dalszą intensywną pracę ze swoimi czworonogami – co nas niezmiernie cieszy. Do zobaczenia na kolejnych Warsztatach i oczywiście w łowisku.
W imieniu uczestników serdecznie dziękuję instruktorom Kol. Edwardowi Hałdyszowi oraz Kol. Marcinowi Jarosowi.Darz Bór
Jarosław Płoskonka
Przewodniczący Komisji Kynologicznej ZO PZŁ Bielsko-Biała